SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 W BIAŁYMSTOKU

SP32 Galeria 2017-2018 KLASY DRUGIE PG 12 NA SZLAKU BOHATERÓW KAMIENI NA SZANIEC I POWSTAŃCZEJ WARSZAWY

20 września br. klasy drugie naszego gimnazjum z wychowawcami i panią Dyrektor wyruszyły na niezwykłą wycieczkę do stolicy. Tym razem wędrowaliśmy niecodziennym szlakiem – drogą autentycznych bohaterów- patriotów, młodych ludzi, którzy najlepiej wiedzieli, czym jest wojna, terror, godzina policyjna, łapanki, masowe rozstrzeliwania i bohaterska śmierć. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 6 00, a już o 10 – spacerowaliśmy alejami Powązek, zwiedzając cmentarz wojskowy. Z zadumą staliśmy w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży, gdzie zostali pochowani Alek, Rudy i Zośka oraz ich koledzy, ale także autor książki Aleksander Kamiński. Potem zobaczyliśmy Umshlagplatz, skąd Niemcy w czasie II wojny światowej wywozili Żydów z getta do obozów zagłady, zwiedziliśmy Aleję Szucha – Mauzoleum Walki i Męczeństwa (dawną siedzibę gestapo) oraz Muzeum Więzienia Pawiak. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Teraz szykujemy kolejny, ciekawy wypad.

Ewa Fiedorczuk, Barbara Dębska