SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 W BIAŁYMSTOKU

SP32 Galeria 2017-2018 RELACJA Z PATRIOTYCZNEJ WYCIECZKI DO WARSZAWY UCZNIÓW KLASY 3 A I 3 B GIMNAZJUM

RELACJA Z PATRIOTYCZNEJ WYCIECZKI DO WARSZAWY UCZNIÓW KLASY 3 A I 3 B GIMNAZJUM

Dnia 2 października 2017 r. pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Warszawy w ramach edukacji patriotycznej. Zwiedziliśmy wiele pamiętnych miejsc. Zwiedzaliśmy cmentarz wojskowy na POWĄZKACH, UMSHLAGPLATZ – monument znajdujący się w Warszawie przy ulicy Stawki oraz teren byłego getta i Pomnik Bohaterów Getta. Następnie widzieliśmy ALEJĘ SZUCHA, MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK - miejsca związane z książką „Kamienie na szaniec” i akcjami Małego Sabotażu, m.in.: pomnik Mikołaja Kopernika, Gmach „Zachęty”, plac Piłsudskiego.

Następnie złożyliśmy wizytę w Liceum Batorego w Warszawie, po którym oprowadzali nas starsi koledzy. Dzieje Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie były bardzo burzliwe. Szkoła nazywana wzorcową dwukrotnie była likwidowana. Wielu jej uczniów i profesorów oddało życie w czasie wojny i okupacji. Część z nich była represjonowana już po 1945 roku. Pomimo wszystko w każdym okresie swego istnienia i działania cieszyła się dużą renomą. Nie mamy wątpliwości, że cały bagaż doświadczeń, tradycji i historii Batorego wart jest zachowania i ciągłego poznawania.

Jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zadbano o wrażenia słuchowo-wizualne. Na ścianach w różnych miejscach wiszą kartki z pamiętnika powstańczego, dokładnie opisujące wydarzenia w czasie powstania. Powstała tam również replika kanału podziemnego. Przejście takim ciemnym, wilgotnym kanałem w połączeniu z dźwiękiem wody kapiącej ze ścian potrafi wstrząsnąć. W muzeum znajdują się także  pokoje oraz przejścia, w których zainstalowana aparatura dźwiękowa i odpowiednia scenografia tworzą iluzję, jakbyśmy się znajdowali w   powstańczej Warszawie, a nad nami słychać rozmawiających Niemców. Pojawiają się też liczne repliki urządzeń, broni, maszyn, samolotów. Na ścianach wyświetlane są w krótkie filmy nawiązujące do tematyki powstania. Zaprojektowano to wszystko w ten sposób, by poprzez nowoczesne technologie pokazać dramat powstania warszawskiego. Musimy przyznać, że w połączeniu z prawdziwymi, wstrząsającymi historiami płynących z ust przewodnika, daje to znakomity efekt.

Opiekunowie wycieczki:

Bożena Obuchowska