SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku

SP32 Galeria 2017-2018 Małgosia Ogonowska wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  białostocki Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkurs. Zadaniem uczestników było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do wartości patriotycznych lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol z najnowszej historii Polski z lat 1918–1989. Małgosia Ogonowska z klasy 4b została w nim wyróżniona. Napisała wiersz na podstawie wspomnienia o Kazimierzu Józefowiczu – bracie jej prababci. Był spadochroniarzem i saperem. Utwór zostanie zamieszczony  w okolicznościowym wydawnictwie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

GRATULACJE!

Ewa Fiedorczuk

Spadochroniarz

Młody, wesoły chłopak

blond włosy, jasne oczy.

Miał tysiąc planów w życiu,

lecz wiedział, ze Śmierć już kroczy.

Na skrzydłach spadochronów

jej szukał nieustannie,

by takiej pięknej Śmierci

pokłonić się jak pannie.

W dalekich, obcych krajach,

odnosząc ciężkie rany

szukał jej niestrudzenie,

tęskniąc jak zakochany.

Walczył o wolność cudzą,

kolejne miasta wyzwalał,

zdobywał odznaczenia,

Śmierci się nisko kłaniał.

I znalazł ją nareszcie,

czekała w kraju wroga.

Tak piękna, jak oczekiwał -

- stęskniona dziewczyna młoda.

Rozpoznał ją w blasku słońca,

z uśmiechem szła w jego stronę.

Z żołnierską saperką w ręce,

w bluzce ze spadochronu…

POZIOMKA