SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku

SP32

XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach związanych z XVIII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru "Przez Sybir do Niepodległej"

Dnia 6 września 2018 r.  w podziemiach kościoła św. Ducha przy ul. Sybiraków 2, w Sali Św. Jana Pawła II, przy ul. Sybiraków 2 klasa III c gimnazjum obejrzała - wraz z Sybirakami przybyłymi z Warszawy - film pt. "Nie pamiętam". Główne role zagrali w nim Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk; byli oni równocześnie autorami scenariusza. Producentem filmu był Instytut Pamięci Narodowej.

Spektakl opowiadał o tragedii naszych Kresów Wschodnich poddanych barbarzyńskiej okupacji sowieckiej po inwazji Armii Czerwonej 17 września 1939 roku. Głównym tematem filmu były losy Polaków zesłanych na "nieludzką ziemię". Autorzy wykorzystali źródła historyczne - zdjęcia, listy, relacje. Wiele miejsca poświęcono zbrodni katyńskiej przeprowadzonej przez NKWD wiosną 1940 roku. Młodzież wyszła mocno poruszona i przejęta obejrzanym obrazem.

Dnia 7 września klasa 8 a, reprezentując naszą szkołę wzięła udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Młodzież przemaszerowała od Pomnika Katyńskiego do kościoła pw. Ducha Świętego. Marsz upamiętniał Polaków wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Na Marsz przybyło kilkanaście tysięcy uczestników z różnych stron Polski jak i świata. W tym roku szczególnie podkreślono znaczenie tworzonej przez środowiska sybirackie „koalicji pamięci”, której ideą jest dbałość o upamiętnienie tragedii Polaków poległych oraz pomordowanych na Wschodzie.

Katarzyna Charyton, Genowefa Poliszkiewicz

SP32