SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 W BIAŁYMSTOKU

HISTORIA POWSTANIA
HARCERSKIEGO KLUBU OLIMPIJCZYKA
W BIAŁYMSTOKU

12 kwietnia 1980 roku, z inicjatywy Ryszarda Świerczewskiego, powstał przy Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Białymstoku Harcerski Klub Olimpijczyka (HKOL). Imprezą założycielską był turniej szkół podstawowych z udziałem olimpijczyków: Teresy Sukniewicz, Józefa Grudnia i Zygmunta Smalcerza.
W roku szkolnym 1981/82 podjęto starania, aby HKOL był przy Szkole Podstawowej Nr 33, co w pełni się udało dokładnie 2.04.1982r. Drugim przewodniczącym został Lech Szargiej, który tę funkcję pełni do dzisiaj. Datę ta potwierdza spotkanie z olimpijczykami: Maria Kwaśniewska-Maleszewską, Barbarą Wysoczańską, Władysławem Nikiciukiem. Marianem Nietupskim oraz z działaczami: Leszkiem Tarasiewiczem, Tomaszem Hopfferem, Lesławem Skinderem i Stanisławem Gurzędą.

W kolejnych latach HKOL odwiedzali:
a) olimpijczycy: Stefan Masztak, Zdzisław Krzyszkowiak, Zbigniew Radziwonowicz, Kazimierz Kucharski, Marian Suski, Jerzy Kulej, Teresa Ciepły, Mirosław Wodzyński, Stefan Dziedzic, Władysław Żmuda, Anna Włodarczyk, Małgorzata-Guzowska Nowak, Ryszard Szurkowski, Zofia Bielczyk, Dana Zatopkowa, Emil Zatopek, Irena Szewińska, Władysław Komar i wielu innych.
b) znane postacie polskiego sportu: Marian Renke, Andzrej Pawelec, Mirosław Żerkowski, Jerzy Mydlarz, Janusz Pawluk, Zygmunt Szelest, Stanisław Baszeń, Janusz Kochan, Barbara Gardocka, Stanisław Wenglorz, Alojzy Jarguz Sławomir Nowak, Bertus Ten Cate, Mirosław Hermaszewski, Elżbieta Mozolewska, Krystyna Malinowska, Jacek Sieńczyło, Bogdan Tuszyński, Ryszard Starzyński, Zdzisław Szoka, Bogdan Ptaszyński, Piotr Kazberuk, Jan Wołosik, Stefan Paszczyk, Jadwiga Ślawska-Szalewicz i inni.

Pierwsze wiosenne biegi przełajowe rozegrane zostały w maju 1982 roku i zgromadziły 132 uczniów z SP 5 i 33.
Pierwszą nagrodę FAIR PLAY otrzymała Agnieszka Włodkowska z klasy III a SP 33 za zwrócenie niesłusznie wręczonego brązowego medalu w finale szkolnym zuchowego wieloboju sprawnych.
Pierwsza oficjalna Rada Klubu Olimpijczyka w roku szkolnym 1982/83 składała się z następujących osób: Lech Szargiej, Andrzej Bystrowski, Katarzyna Krzywicka, Piotr Łosakiewicz, Urszula Seroczyńska, Katarzyna Grajewska.
Drugie wiosenne biegi przełajowe odbyły się 28 kwietnia 1983r. pod hasłem "Szukamy następców Bronka Malinowskiego" z udziałem 1100 uczestników z 16 szkół. Początek wielkich lig nauczycielskich ma miejsce od dwumeczu 17.01.1984r. pomiędzy SP 33 i 28. 24.01.1984r. odbył się już trójmecz SP 10, 28 i 33, a później powstała regularna liga, w których startowało od 10 do 60 zespołów.
11 maja 1984r. rozegrano mały Memoriał im. Bronisława Malinowskiego w biegach przełajowych, by rok później ta impreza już miała numer 4, a rozegrano ją 15.05.1985r. na łąkach przy ulicy Piastowskiej.
17 lutego 1985r. w Lesie Pietrasze odbył się z udziałem 500 narciarzy "Bieg Merkurego" na dystansach 3 i 10 km.
25 lutego 1985r. na łąkach przy ulicy Piastowskiej rozegrano "I Narciarski Bieg Piastów".
Klub od roku 1984 patronuje Mistrzostwom Polski Nauczycielek w piłce siatkowej. W tej imprezie nauczycielki zdobyły nawet Mistrzostwo Polski, a było to w roku 2004. Inne imprezy organizowane przez HKOL to: konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie.

SP32 Sport HKOL