Jakim typem czytelnika jesteś?

 

SYMPATYK NIECZYTANIA

Nie przeczytał żadnej książki w ciągu roku, a szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 

SPORADYCZNY EKSPLORATOR

Nie uważa czytania za interesującą czynność. Czasami przeczyta książkę, jednak woli czas wolny przeznaczyć na telewizję i Internet.

 

AUTOBUSOWY KSIĄŻKOMANIAK inaczej CZYTELNIK MIEJSCOWY

Czyta, gdzie popadnie. Czas spędzony w różnych miejscach wykorzystuje na czytanie ciekawych książek.

 

POŻERACZ KSIĄŻEK

Nie może powstrzymać się przed odłożeniem zaczętej książki (czyta nawet do północy), co czasami rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Często ma obawy, czy zaczynać nową książkę, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będzie mógł swobodnie się w niej zatracić.

 

RÓWNOLEGŁY ODKRYWCA

Nie ogranicza się do czytania jednej książki, czyta kilka naraz. Wyróżnia się wśród tłumu. Zazwyczaj ma przy sobie książkę, którą czyta między lekcjami, w kolejce do lekarza, natomiast w domu posiada przynajmniej jednej półkę z ulubionymi pozycjami. Chwilami można powiedzieć, że Równoległy Odkrywca jest Czytelnikiem Miejscowym.

 

FAN ELEKTRONIKI

Czyta zarówno e-booki, jak i słucha audiobooków.

 

CZYTELNIK BEŚCIARZ

Czyta tylko i wyłącznie bestsellery (książki, cieszące się dużą popularnością), pięknie wydane, w twardej oprawie i z twarzą filmowego gwiazdora na okładce.

 

CZYTELNIK GATUNKOWIEC

Czyta książki z jednego gatunku, np. kryminały, komiksy… przez co nie ma pojęcia o innych wartościowych książkach.

 

CZYTELNIK AMATOR

Czyta książki od czasu do czasu, kiedy ma na to czas.

 

CZYTELNIK NAŁOGOWY

On jest najlepszy, kocha czytanie! Czyta wszystko, co mu wpadnie do ręki. Dba o książki, kolekcjonuje, mówi o książkach. Woli posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i narażać oczy. Kiedy przeczyta ulubioną książkę, nie może doczekać się kolejnej części. Każdą lekturę zapamiętuje na zawsze.

 

 Czy już wiesz, jakim jesteś typem czytelnika?

 

 Zapewne tak!

 

Źródło: Wasiak E.: Jaki jest Twój czytelnik. „Nowoczesna Biblioteka” 2019 nr 20 s. 7-9

 

Nauczyciele bibliotekarze