SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku

ul. Pietrasze 29, 15-131 Białystok, tel. 85 6750451, fax. 85 6752329

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
SP32

XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach związanych z XVIII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru "Przez Sybir do Niepodległej"

Dnia 6 września 2018 r.  w podziemiach kościoła św. Ducha przy ul. Sybiraków 2, w Sali Św. Jana Pawła II, przy ul. Sybiraków 2 klasa III c gimnazjum obejrzała - wraz z Sybirakami przybyłymi z Warszawy - film pt. "Nie pamiętam". Główne role zagrali w nim Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk; byli oni równocześnie autorami scenariusza. Producentem filmu był Instytut Pamięci Narodowej.

Spektakl opowiadał o tragedii naszych Kresów Wschodnich poddanych barbarzyńskiej okupacji sowieckiej po inwazji Armii Czerwonej 17 września 1939 roku. Głównym tematem filmu były losy Polaków zesłanych na "nieludzką ziemię". Autorzy wykorzystali źródła historyczne - zdjęcia, listy, relacje. Wiele miejsca poświęcono zbrodni katyńskiej przeprowadzonej przez NKWD wiosną 1940 roku. Młodzież wyszła mocno poruszona i przejęta obejrzanym obrazem.

Dnia 7 września klasa 8 a, reprezentując naszą szkołę wzięła udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Młodzież przemaszerowała od Pomnika Katyńskiego do kościoła pw. Ducha Świętego. Marsz upamiętniał Polaków wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Na Marsz przybyło kilkanaście tysięcy uczestników z różnych stron Polski jak i świata. W tym roku szczególnie podkreślono znaczenie tworzonej przez środowiska sybirackie „koalicji pamięci”, której ideą jest dbałość o upamiętnienie tragedii Polaków poległych oraz pomordowanych na Wschodzie.

Katarzyna Charyton, Genowefa Poliszkiewicz

 

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/57451,XVIII-Miedzynarodowy-Marsz-Pamieci-Zeslancow-Sybiru-Przez-Sybir-do-Niepodleglej-.html

 
SP32