SP32 Galeria 2019-2020 Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

W dniu 04.10. 2019r. w naszej szkole odbyła się „żywa lekcja historii” pt. „Wojna obronna 1939”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV – VIII.

Z okazji 80 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, grupa rekonstrukcyjna przybyła z Gniewu przeniosła nas w czasy tego największego w dziejach ludzkości konfliktu. Uczniowie mogli włożyć na siebie mundury: żołnierza Armii Polskiej z 1939 roku, żołnierza niemieckiego Wehrmachtu, mogli też wziąć do ręki prawdziwy karabin z tamtych czasów. Młodzież dowiedziała się, czym było niemieckie Gestapo, poznała metody tortur stosowanych w śledztwach wobec Polaków oraz sposoby likwidowania olbrzymich rzesz obywateli polskich. Ogromne wrażenie na uczniach wywarł „pasiak” – strój obowiązujący w obozach koncentracyjnych oraz informacje na temat wielkości dziennych racji żywnościowych w obozach koncentracyjnych. Uczniowie mogli przebrać się w mundur uczestnika powstania warszawskiego i przez chwilę poczuć się członkiem największego w Europie ruchu oporu - Armii Krajowej. W trakcie zajęć rekonstruktorzy przypomnieli również dokonania i losy mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal – postaci, która jest patronem naszej szkoły i zajmuje w pamięci uczniów szczególnie ważną rolę.

SP32 Galeria 2019-2020 Żywa lekcja historii

zaglądajcie na blogi nauczycieli wf:

klas I-III SP32

klas IV-VI SP32