SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku

ul. Pietrasze 29, 15-131 Białystok, tel. 85 6750451, fax. 85 6752329

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
SP32 Galeria 2019-2020 UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POPIERSIA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, 19.11.2019r.

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POPIERSIA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, 19.11.2019r.

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Galeria

Przed rokiem, podczas obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej Nr 32 w Białymstoku, jeden z gości pan Antoni Piekut poinformował, iż na tę okoliczność i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, szkoła otrzyma prezent w postaci popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oczekiwanie nie trwało długo i prezent pojawił się w gabinecie dyrektora.

Najpierw niedowierzanie, a później refleksja i "ogromny problem". Nikt nie potrafił zaproponować jakikolwiek sposób na godziwe jego rozwiązanie. Nie pomógł protokół dyplomatyczny, a inne pomysły szły w kierunku wydania bardzo dużych pieniędzy. Ostatecznie potraktowaliśmy zdarzenie skromnie, ale z dużą dozą emocji i zwrotów akcji. Było popiersie, znalazł się postument ze stosowną tablicą, opracowano scenariusz uroczystości w reżyserii: Katarzyny Charyton, Marzeny Joka, Joanny Koszel i Pawła Skibińskiego.

Uroczystość poprowadził nauczyciel historii Paweł Skibiński. Trzy sztandary, które są w posiadaniu szkoły wprowadził ppor. Krzysztof Ejsmont ze Szwadronu Kawalerii im. 10 pułku Ułanów Litewskich oraz ppor. Krzysztof Tomczak z 3 szwadronu 1 pułku Ułanów Krechowieckich. Mazurka Dąbrowskiego odśpiewali wszyscy uczestnicy uroczystości z chórem szkoły pod batutą Joanny Koszel. Gości powitał Dyrektor Szkoły Lech Szargiej.

Odsłonięcia pomnika dokonał Marszałek Józef Piłsudski, a w tej roli wystąpił Czesław Jakubowicz wraz z fundatorem popiersia panem Antonim Piekutem (prezes firmy Yuniversal Podlaski)  w asyście przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego SP Nr 32 Weroniki Nowy. Poświęcenia pomnika dokonali: w imieniu  księdza prof. Adama Skreczko proboszcza Parafii pod wezwaniem Maksymiliana Marii Kolbego ks. Sławomir Piłaszewicz oraz Proboszcz Parafii Św. Mikołaja ks. Jan Fiedorczuk. Kwiaty pod pomnikiem w imieniu zgromadzonych (uczniów, rodziców, pracowników szkoły i gości) złożyli: przewodniczący Rady Rodziców SP Nr 32 pan Artur Łukaszewicz w towarzystwie przedstawicieli uczniów  Weroniki Nowy i Oliwii Wysockiej.

Życiorys Marszałka przedstawił Paweł Skibiński, a uzupełnił sam Marszałek w osobie Czesława Jakubowicza. O znaczeniu Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości i o niepodległości Polski dzisiaj pięknie opowiedział Antoni Piekut.

Szanujmy bohaterów Niepodległej! Poznawajmy ich i oddawajmy im cześć! Ale najważniejsze jest, by realizować w życiu codziennym wartości i postawy, jakim byli wierni.

Piłsudski mówił: ,, Jedynie czyn ma znaczenie”. Ufundowanie pomnika marszałka jest niebagatelnym czynem mającym znaczenie dla naszej społeczności i każdego, kto przekroczy próg tej szkoły. Dziękujemy za niego panu Antoniemu Piekutowi, który tym dokonaniem i wieloma innymi realizuje ideę czynu, tak bliską Piłsudskiemu. Nasza  wdzięczność i pamięć oraz kwiaty niech będą zapłatą za ten wielki gest. Dziękujemy!

Krótka część artystyczną w wykonaniu uczniów SP Nr 32  pod kierunkiem pani Marzeny Joka i pani Joanny Koszel oraz spotkanie gości i organizatorów przy słodkim poczęstunku w sali konferencyjnej wypożyczalni zakończyło uroczystość.

Dziękujemy TVP3 za wyemitowany materiał w Obiektywie w dniu naszej uroczystości, Maciejowi Zakrzewskiemu (Naczelnik Wydziału Prewencji KWP) za wsparcie w zakresie bezpieczeństwa oraz Tomaszowi Makuszewskiemu i Markowi Sadowskiemu za materiał zdjęciowy.

Lech Szargiej

 
SP32 Galeria 2019-2020 UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POPIERSIA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, 19.11.2019r.

Wakacje za:

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Statystyki

Odsłon : 2879154

Tę książkę warto mieć..